Saving Green with the Queen!

The Queen of Coupons that is!

Food Lion 2-24-11 February 25, 2011

Filed under: Food Lion — queen620 @ 9:45 am

Spent:  $25.91

Saved:  $34.07

Total Value:  $59.98

57% savings

 

So the sales this week at Harris Teeter were…well disappointing after Super Doubles last week.  There wasn’t a lot of things that we needed, so I opted to just go to Food Lion.  The prices on produce at HT have been outrageous lately and usually I don’t see as much weekly price fluctuation  @ Food Lion.

*GM Cereal BOGO- yes I could have saved an extra $3 @ HT b/c my coupons would have doubled-

but I wouldn’t have seen that as $$ staying in my pocket b/c I would have still been buying  overpriced produce

Food Lion’s Q policy also lets me use 1 Q on each item regardless if it is a BOGO sale or not at HT, I can only use 1 Q per BOGO PAIR.

In the end I paid around $1.20 or so a box.  My goal is $1 or less for kids cereal so it wasn’t really all that far off!

*Eddy’s BOGO @ $5.99–

I have been eying the Girl Scout Thin Mint Ice Cream for several weeks and have been waiting for it to go on sale!

*Town House Crackers BOGO @ $3.79- $1/ off 2 boxes Q= $1.40 each

-Aldi’s price for generic Ritz are $1.39…my goal is to get name brand Ritz/Town House for around $1.75 or less a box.

(We eat lots of generics, but this is one of those things where I think the name brand is better and I am willing to pay slightly more $$ for it.)

-I love it!   As we were putting away groceries Brad says, “I like Town House crackers better than Ritz!”

Hello, I have a bunch more Q and didn’t use them b/c I still had several boxes of Ritz at home!  I guess I will be running out and getting a few more boxes!

*Kraft Cheese- $1.35 each after store Q & Internet Q…not as cheap as HT this week, but only off by $.25 a bag!

We renewed our Sam’s membership and I have been comparing cheese prices at Food Lion/ HT vs. Sams:  it seems I need to get my shredded cheese for less than $2 a lb in order to beat the Sam’s price on the 5lb bag of Mozerella & Cheddar.  I have been having a hard time getting cheese that cheap lately, so I see those large bags in my near future.  We eat homemade pizza everyweek and that uses 2 bags of cheese/1lb and of course cheese is added to many many meals around here.  The trade off by consuming so much cheese & yogurt is we don’t usually drink more than 2-3 gallons of milk a week.

*Grapes $.99 lb

*Romaine Lettuce $2.49 (ice berg lettuce @ HT was $2.49– Yep, I am a lettuce SNOB)

*Roma tomato $1.48 for .55lb of under ripened tomatoes!

*Cucumber $.99 for ONE— Summer please come soon!

*Chicken tender strips BOGO @ $12.99 or $6.50 for a 2 1/2lb bag.

-$2 Q off Chicken— final price $4.50 a bag or $1.80 lb

 

Harris Teeter SD Tuesday 2-22-11 February 23, 2011

Filed under: Harris Teeter — queen620 @ 1:46 pm

Spent:  $57.97

Saved:  $81.91

Total Value:  $139.88

59% savings & $3 Q good on next order from buying Oatmeal

 

It was a Ho-Hum night.  I was out of my best coupons and I was kind of wandering the store aimlessly without a real plan!

Some nights are like that and that is okay.  I spent more than I had expected tonight, but I was buying a few more expensive  items like the

*Perude ready strips of chicken@ $2 box

*String Cheese @$2. a pack- big splurge b/c i think it is normally way overpriced

*Quaker Cereal @ $2.39 a box (I rarely pay more than $1- $1.50 per box–so big splurge!)

*Cookie Dough was $1.30 tonight

*Edwards Pie FREE

*Breakstone sour cream $.40

*Ken’s dressing $.65 a bottle-

yes I can get lots of FREE salad dressing, but these 2 flavors are the  ABSOLUTE favorite here.
I don’t really care what brand of dressing I am getting for Italian or Thousand Island, but for Ranch & Honey Mustard I am willing to pay a little $$.

*Batteries $3.79 buy2 get 3 free or $1.51 for a 4pk of AA, not best price ever,

but it is hard to keep up with batteries around here…people are always needing batteries for something!

*Infant Pedia Care $3.33- on clearance- not bad normally pay a lot more for infant tylenol

 

Harris Teeter SD Monday 2-21-11 February 22, 2011

Filed under: Harris Teeter — queen620 @ 5:07 am

Spent:  $42.83

Saved:  $122.08

Total Value:  $164.91

74% savings

Did some shopping with a friend tonight and used her card.

*GM promo- buy 20 items save $6 instantly or $.33 an item

* 4 x Raisin Nut Bran & Honey Nut clusters $1.20 each

*2 golden Grahams FREE after promo, Q & evic Q

*8 Green Giant Veggies after promo & Q $.12 each-

I found some better Q online so higher savings tonight!

*5 Totino Pizza Rolls (GROSS) Buy2 @ $2.19, get 3 Free

after Q, sale & promo $.30 each

*fiber one yogurt $.66 after promo & Q

*Oreo $.99 Q required me to purchase 1 gallon milk to save $1 on Oreos

*Welch’s juice $.99

*Rhodes Rolls $.25 a pack- finally had some in stock tonight!

*Dean’s dip $.07 each

*Purex detergent $.99

*oatmeal $.66 after CAT & Q

*HT small pack batteries- Buy2 Get 3 Free @ $3.79 or $1.51 a pack

Not the cheapest, but we NEEDED the AA batteries!

*pilsbury buy 10 save $4 instantly- or $.40 per item

*Cookie dough after promo, evic Q & insert Q- $.77 each—

these aren’t as good as homemade, but I can’t even buy the chocolate chips for that!

*Pilsbury Grands- around $.10 each after promo, evic Q & insert Q

*Pilsbury pizza dough $.70 each after all promos & Q-

this is our favorite store bought pizza dough- not as good as my bread machine, but sure is quicker & easier!

 

Harris Teeter SD Sunday 2-20-11

Filed under: Harris Teeter — queen620 @ 4:46 am

Spent:  $29.78

Saved:  $75.

Total Value:  $104.78

72 % savings

 

No real info except for a few items:

*Butterball turkey sausage $1.40

*Oatmeal $.40 after Q & CAT promo

*Quaker Oatmeal Squares $2.39, not great,

but it is 1 of my kids favorites so to save $2 a box is okay.

GM promo: buy 20 save $6 instantly- or $.33 per item

* 4 x Raisin Nut bran @  $1.20 each (my favorite- so willing to pay a little more)

*12 Progresso Soup ~ $.60

*Betty Crocker potato $.20 a box

*Borden American Cheese $.69

 

 

 

Sam’s 2-18-11 February 19, 2011

Filed under: Sam's — queen620 @ 2:21 pm

We finally got around to renewing our Sam’s membership.  I am not expecting to see sky high savings, but there have been some things like milk & eggs that we are consistently over paying.  Also with 2 large dogs I can’t seem to buy enough good quality dog food when it is on sale to keep up with demand!  I think we will try to make a once a month trip to Sam’s for milk & eggs and maybe meat if I haven’t found it for a better price.

I spent $68  and $40 for membership.

I only have to save $4.25 a month to make it pay for itself.

We can probably get those savings just from getting gas there when we are on that side of town.

Tonight I bought cat food 18lbs $10.88 & dog food 50lb $18.98,

Generic Tylenol 1,000ct  $8.48 & Generic Advil 1,000 count-  $8.48,

Generic 200 ct Acid Reducer $9.98

16oz real vanilla $6.64 (yes I know I can get it for cheaper sometimes, but we use a lot of vanilla & it is hard to keep up with demand)

 

Harris Teeter Saturday 2-19-11 SD

Filed under: Harris Teeter — queen620 @ 1:56 pm

Spent:  $40.68

Saved:  $151.18

Total Value :  $191.86

79% savings

& got unexpected $1 off ONYO for buying 3 Quaker instant oatmal boxes.

RC for Huggies diapers @ $5.99- $1.50Q Doubled I paid $2.99 a pack 🙂

Yogurt…cheap YEAH

Philladelphia cream cheese x 2 FREE after Q & BOGO evic Q

*got an unexpected $1 off ONYO for buying 3 boxes instant Quaker Oatmeal making it $.66 a box  SWEET…I will be getting more!

Oreo evic FREE…had Q for $1 off Oreo when I buy milk…HELLO that was easy enough!

*hormel chili $.33 a can

Sorry don’t remember everything.  It was a busy shopping trip.  I was shopping for myself and  friend and I had all 4 kids with me.

 

Harris Teeter SD Friday 2-18-11

Filed under: Harris Teeter — queen620 @ 1:48 pm

Spent:  $34.24

Saved:  $89.19

Total Value:  $123.69

72% savings

 

Scott TP $2.99

GM promo, buy 20 items save $6 instantly- I had a lot of Q to go with this deal.  I’m not going line by line to explain.  I will say the

Green Giant Veggies were $.30 each after Q & promo…for us that is a GOOD price on veggies!

Wholly Gaucomole $1.00

HT shredded cheese BOGO @ $2.79, not as cheap as I like, but we are OUT of cheese so I will suck it up and deal!

Pepperridge Farm Bread $1.25 each loaf

Cereal not as cheap as I have gotten, but we don’t have much variety right now- so the kids will love it!

Pilsbury deal buy 10 save $4 instantly.

I had lots of Q so the crescent rolls were $.75 a can or so.  Maybe cheaper b/c I had some e-vic Q.

The sweet moments (which are just way too delicious for this pregnant woman) were $.60 each!

Chips- $2.

I was taking the kids to the park for lunch and I was going to Subway to grab sandwiches.  I opted to get a big bag of chips instead of a bunch of overprice little bags!

Yogurt- I can always buy yogurt.  My goal is $1 a 4pack.  We will easily through 1-2 packs a day!